Hammersmith Infant Neurological Examination (HINE)

 

Badanie neurologiczne niemowląt między 2 miesiącem życia a 24 miesiącem życia. Jest wystandaryzowanym klinicznie obiektywnym narzędziem do oceny rozwoju motorycznego niemowląt. Badanie rekomendowane jest przez ekspertów. Liczne doniesienia naukowe przedstawiają HINE jako najbardziej efektywną ocenę w zakresie prognozowania zaburzeń neurologicznych (czułość 96%, swoistość 97%). Badanie jest bezbolesne, bezpieczne oraz przyjemne dla dziecka.

 

 

Constraint induced movement therapy (CIMT)

 

 

CIMT to terapia wymuszonej konieczności. 

 

Dedykowany jest dla dzieci oraz niemowląt:

- z porażeniem splotu barkowego

- mózgowym porażeniem dziecięcym- hemiplegia

- z zespołem wyuczonego nieużywania jednej z kończyn górnych

 

Jest to terapia poparta licznymi dowodami naukowymi.

 

Dzięki terapii dochodzi do normalizacji napięcia mięśniowego, poprawy czucia powierzchownego oraz głębokiego, poprawy siły mięśniowej i zakresów ruchu kończyny górnej, poprawy schematu ciała, popawy jakości chwytu, poprawy motoryki małej, widocznej poprawy w codziennych czynnościach. Dziecko staje się samodzielniejsze, a co za tym idzie pewniejsze i szczęśliwsze. Terapia jest
bezbolesna oraz przyjemna dla dziecka. 

 

Platforma medyczna

 

Jedyna w województwie śląskim platforma medyczna, która jest certyfikowanym wyrobem medycznym.

 

System działania jest bardzo dobrze udokumentowany ponad 250 recenzowanymi artykułami. Zasady funkcjonowania platformy oparte są na naturalnym ruchu ludzkiego chodu.

 

Z platformy mogą korzystać zarówno dzieci jak i dorośli. Trening na platformie aktywuje całe łańcuchy mięśniowe, a także zapewnia:

-hipertrofię mięśni

-wzrost siły mięśniowej

-poprawę elastyczności i zakresu ruchu

- trening dna miednicy

- zapobieganie osteoporozie

- rozluźnianie napiętych mięśni

- szybsza regeneracja po treningach i zawodach

- trening równowagi, koordynacji, propriocepcji

-poprawa funkcji mięśni

 

Trening jest bezbolesny. Efekty w zależności od schorzenia widoczne są nawet po kilku minutach używania.

 

Zastosowanie platformy medycznej

 

-uszkodzeniach ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego ( mózgowe porażenie dziecięce, uszkodzenie splotu barkowego, rdzeniowy zanik mięśni, urazy rdzenia kręgowego, udar, SM, choroba Parkinsona)

- zespoły genetyczne

- koślawość/ szpotawość kolan, stopy płaskokoślawe

- rehabilitacja po przebytych zabiegach operacyjnych

- urazy sportowe

- długotrwałe unieruchomienie

- osteoporoza

- bóle pleców

-zmniejszona aktywność ruchowa w chorobach płuc

 

Dziękizastosowaniu platformy rehabilitacja jest dla dzieci bezbolesnym, kilkuminutowym, przyjemnym treningiem.

 

 

 

 

 

 

INFANTSENS

INFANTSENS

INFANTSENS

INFANTSENS

Kontakt

Email: infantsensrehabilitacja@gmail.com

 

Osteopatia w pediatrii

 

Metoda diagnozowania i leczenia manualnego wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. Osteopatą może zostać lekarz lub magister fizjoterapii, który ukończył odpowiednie szkolenia podyplomowe. Leczenie tą metodą można rozpocząć od 8 dnia życia u dzieci donoszonych lub urodzonych po terminie. Nie istnieje górna granica wieku leczenia. Poprzez holistyczne podejście do problemów pacjenta, osteopata próbuje dotrzeć do przyczyny zgłaszanych dolegliwości. W celu wywołania mechanizmów naprawczych terapeuta działa manualnie na sektory ciała, które czasami są znacznie oddalone od okolicy objawów.  Dzięki technikom osteopatycznym można leczyć następujące schorzenia:- Ograniczenie ruchomości stawów- Asymetrię głowy i tułowia- Wzmożone napięcie mięśniowe- Dysplazję stawu biodrowego- Uszkodzenie splotu ramiennego- Refluks żołądkowo- przełykowy- Kolki, zaparcia- Dzieci płaczliwe często wybudzające się w nocy.

 

 

 

Integracja Sensoryczna

 

Integracja sensoryczna (SI) jest to proces neurologiczny organizujący wrażenia płynące z ciała i środowiska w taki sposób, by mogły być użyte do celowego działania. Prawidłowa integracja sensoryczna jest niezbędna do harmonijnego rozwoju i optymalnego funkcjonowania dziecka w świecie. Zaburzenia integracji sensorycznej nie wynikają z uszkodzeń narządów zmysłów, lecz są swoistym problemem układu nerwowego z rejestracją, porządkowaniem i interpretacją bodźców zmysłowych. Do objawów zaburzeń SI należą m.in. potrzeba bycia w ciągłym ruchu ( wożenie w wózku, noszenie, ciągłe bieganie), słaba równowaga, ciągłe upadanie i potykanie się, problem z zasypianiem, częste wybudzanie się, trudności z wyciszeniem się, unikanie pewnych faktur i konsystencji jedzenia, nietolerowanie ubierania i zabiegów higienicznych, bardzo negatywna reakcja na pewne dźwięki, problemy z koncentracją, problemy z opanowaniem umiejętności czytania, pisania, rysowania.  Przy użyciu specjalnych sprzętów terapeuta integracji sensorycznej prowadzi zajęcia w formie zabawy ukierunkowanej tak, aby dostarczyć dziecku odpowiednich bodźców i prowokować odpowiednie na nie reakcje.

 

 

 

PNF

 

Proprioceptiv Neuromuscular Facilitation – Torowanie Nerwowo- Mięśniowe

Metoda PNF powstała i rozwijała się w latach 40tych ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych. Jest lubiana i akceptowana przez pacjentów dzięki możliwości ukierunkowania podejmowanych działań na wybrany problem oraz urozmaiconej terapii prowadzonej w różnych pozycjach wyjściowych. Koncepcja PNF zakłada planowanie terapii dostosowanej indywidualnie do potrzeb pacjenta i jego problemów w życiu codziennym. Badanie ma na celu określenie nie tylko słabszych części ciała, ale także rozpoznanie mocniejszych części, które są wykorzystywane w czasie terapii do pobudzenia słabszych struktur. Koncepcja PNF zakłada bezbolesną pracę z pacjentem, rozpoczynanie terapii od czynności łatwiejszych dla pacjenta i stopniowe zwiększanie stopnia trudności. Ten sposób pracy jest najczęściej wykorzystywany do terapii dzieci w wieku szkolnym lub starszych. Metoda PNF jest uniwersalna, można ją stosować u dzieci z różnymi schorzeniami ortopedycznymi i neurologicznymi m.in. - mózgowym porażeniem dziecięcym, - przepukliną oponowo- rdzeniową,-  zanikiem mięśni,- uszkodzeniem rdzenia kręgowego,- uszkodzeniem splotu ramiennego,- wadami układu kostno-stawowego,- skoliozami nerwowo- mięśniowymi. 

Skontaktuj się!

 

Koncepcja NDT- Bobath

 

Jest szczególnie przydatna w leczeniu niemowląt i dzieci. Całkowicie bezbolesna oraz przyjazna dla pacjenta. Opiera się na stymulacji ruchowej dziecka podążając za jego naturalnym rozwojem, jednocześnie stosując wspomagania, techniki zmieniające rozkład, normalizujące napięcie mięśniowe, korygujące zaistniałe asymetryczne ułożenia ciała. Wykorzystując punkty kontroli terapeuta wspomaga ruch dziecka tak by był możliwie najbardziej zbliżony do prawidłowego. Dobiera indywidualnie do potrzeb dziecka rodzaj i tempo ćwiczenia, odpowiedni sprzęt oraz zabawki. Umożliwia w ten sposób zdobywanie doświadczeń czuciowo- ruchowych adekwatnych do potrzeb i wieku dziecka. Warunkiem nauczenia się nowej czynności jest jej częste powtarzanie w różnych okolicznościach. Dzięki zabawie i odpowiedniej pielęgnacji rodzice utrwalają efekty terapii w domu. Edukacja i współpraca rodzica jest kluczowa dla skutecznej terapii dziecka.

 

 

infantsens

INFANTSENS

Zakres usług

Rehabilitacja prowadzona jest w następujących przypadkach

 

- zaburzenia ruchowe: podwyższone lub obniżone  napięcie mięśniowe,

- opóźnienie rozwoju psychoruchowego

asymetria

- uszkodzenie obwodowego układu nerwowego ( m.in. uszkodzenie splotu barkowego)

- uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego (mózgowe porażenie dziecięce,   przepuklina oponowo- rdzeniowa)

- wady wrodzone, choroby genetyczne oraz metaboliczne,

- zaburzenia procesów integracji sensorycznej

- rehabilitacja po przebytych zabiegach operacyjnych

- w innych przypadkach wymagających stymulacji rozwoju motorycznego ( np. dysplazja stawu biodrowego, kręcz szyi)

- instruktaż pielęgnacyjny niemowląt